Renowacja galanterii skórzanej od podstaw
Wyroby ze skór naturalnych cechuje ponadprzeciętna solidność i trwałość. Pewnie każdy kojarzy ich specyficzny, intensywny zapach. Co ciekawe, wyczuć go można nawet po kilku latach użytkowania konkretnej torebki czy paska. Bez względu na ostateczny wybór dodatku, można być pewnym jednego. Skóra, z której jest wykonany, będzie się pięknie starzeć.
Z biegiem czasu, jej odcień zrobi się przecież jeszcze bardziej wyraźny, a wytrzymałość będzie tak samo niezawodna. By tak się jednak stało, o skórzane akcesoria trzeba odpowiednio zadbać. Renowacja galanterii skórzanej, to podstawa jeśli chcemy, jak najdłużej cieszyć się jej walorami.
Przy czym, nie bez znaczenia pozostaje grubość konkretnego materiału. Z nieco cieńszej skóry naturalnej wykonuje się zazwyczaj portfele i drobne elementy galanterii. Z tej grubszej — plecaki, męskie torby, damskie torebki itp. Dobierając odpowiednie preparaty do renowacji skóry, należy zwrócić na to uwagę. Przyjrzymy się zatem temu, jak wygląda renowacja skóry krok po kroku — poczynając od umiejętnego jej przechowywania, a kończąc na zabiegach pielęgnacyjnych i użyciu specjalnych środków.
Jak na co dzień dbać o wyroby ze skóry naturalnej?
Dodatki wykonane ze skóry naturalnej muszą być odpowiednio pielęgnowane, ale też w specyficzny sposób przechowywane. Oczywiście nie jest to konieczność, ale taka ostrożność pomaga dłużej cieszyć się ich nienagannym wyglądem. Renowacja skóry, to w końcu także umiejętne się z nią obchodzenie.
W przypadku toreb i teczek trzeba starać się, by nie przechowywać ich niedbale położonych na dnie szafy lub szuflady. Złożone w ten sposób dodatki po czasie mogą ulec odkształceniu. Wówczas pojawiają się na nich zagniecenia i nieestetyczne szramy. Jeśli na okres sezonu wiosenno-letniego, pewne dodatki wykonane ze skóry chowamy, pamiętajmy zatem, by ich wnętrze wypełnić folią bąbelkową lub gazetami. Taki zabieg pomoże zachować ich pierwotny kształt i powstrzyma pojawianie się zagnieceń. Z kolei drobne elementy takie, jak paski czy rękawiczki, zawsze chowajmy osobno. Niech wszystkie akcesoria mają inne miejsce przechowywania. Oczywiście nie muszą być to osobne szuflady, wystarczą specjalne, materiałowe lub plastikowe przegródki albo ochronne woreczki.
Skórzane buty, których nie używamy na co dzień, zabezpieczajmy wkładkami i wypełniaczami. Dzięki nim obuwie nie ulegnie odkształceniom, a mankamenty, które już zdążyły się pojawić — samoczynnie ulegną naprawie. Przy zakładaniu i zdejmowaniu butów ze skóry, posługujmy się natomiast specjalną łyżką do obuwia. Ten drobny gadżet nie tylko zapewni nam wygodę, ale ochroni tylną część butów przed zagnieceniami.
Z kolei skórzane kurtki i płaszcze, po zdjęciu, zawsze odwieszajmy na wieszak i chowajmy do szafy. Renowacja ubrań skórzanych jest czasochłonna i wymagająca, dlatego lepiej zadbać o kolejne elementy stylizacji tego rodzaju już zawczasu.
Renowacja galanterii skórzanej — specjalistyczne preparaty do renowacji skóry i wykonanie testu, to podstawa
Odpowiednie przechowywanie skórzanych elementów garderoby i dodatków wykonanych ze skóry, to jedno. Prawdziwym priorytetem wydają się bowiem preparaty do renowacji skóry, dzięki którym materiał jest w stanie latami zachować nienaganną estetykę.
Jednak z racji tego, że naturalna skóry jest dość oporna za zabrudzenia, na początku można spróbować przetrzeć ją wilgotną szmatką. Dopiero gdy plama wydaje się nie do zmycia pod wpływem wody, konieczna jest renowacja skóry. Wówczas zaleca się zastosowanie specjalistycznego produktu. Oczywiście takiego, który przeznaczony jest do czyszczenia skór. Najczęściej zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się przy użyciu wosków i balsamów, które dodatkowo nadają materiałowi świeżości i połysku. Bezwzględnie zabronione jest natomiast korzystanie ze środków chemicznych, które mają inne przeznaczenie. Ich użycie może zniszczyć materiał, które później nie będzie już w stanie się naprawić.
Co oczywiste, przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności pielęgnacyjnych, trzeba też przeprowadzić test. W tym celu zakupione preparaty do renowacji skóry należy rozprowadzić na mało widocznym fragmencie produktu. Jeśli po określonym na opakowaniu czasie nie będzie widać żadnych niepożądanych efektów — środek można użyć na całości materiału.
Renowacja skóry krok po kroku
Jeśli tylko mamy taką możliwość, przed pierwszym użyciem nowej torby czy portfela, dobrze jest go zaimpregnować. Impregnacja za pomocą specjalnych preparatów zapewnia długotrwałą ochronę produktu, bo uodpornia materiał na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Chroni naturalną skórę między innymi przed śniegiem, deszczem, ale też różnego rodzaju zabrudzeniami. Impregnaty do skór, nadają się zresztą do większości wyrobów — butów, torebek, kurtek itd.
Renowacja galanterii skórzanej nastawiona na blask i połysk musi być natomiast oparta o preparaty na bazie wosku lub olejów roślinnych. Taki rodzaj środków sprawia, że nawet dawno nienoszona kurtka czy torebka, momentalnie nabiera dawnej świeżości. Za pomocą wskazanych kosmetyków zniwelować można również ewentualne przetarcia czy odbarwienia. Co ciekawe, niektóre środki są w stanie naprawić też powstałe mikrouszkodzenia. Oczywiście świetnym rozwiązaniem są też specjalistyczne pasty. Dzięki nim wyroby galanterii skórzanej nabierają elegancji i wyrazu.
Warto jednak podkreślić, że wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wymagają odpowiedniego przygotowania. Oprócz przeprowadzenia testu renowacja skóry w pierwszym etapie wymaga oczyszczenia produktu z kurzu i piasku, a następnie wysuszenia. Co istotne, w przypadku skóry typu zamsz lepiej postawić na specjalne akcesoria w formie gumowych szczotek. Preparaty do renowacji takie, jak woski, pasty i środki oleiste nie są tutaj dobrym wyborem.
Zobacz też nasz poprzedni wpis: Czyszczenie skóry - krem, wosk czy balsam?