Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czyszczenie skóry - krem, wosk czy balsam?

2020-06-05

Skóra naturalna to wyjątkowy i bardzo szlachetny materiał, który z biegiem lat nabiera coraz więcej klasy i szyku. Aby jednak skórzana torebka przetrwała odpowiednio długo, należy o nią szczególnie dbać. Jak wyczyścić torbę skórzaną, aby jej nie uszkodzić?

W Internecie znajdziemy wiele domowych sposobów na usuwanie plam i zanieczyszczeń z wyrobów skórzanych. Specjaliści jednak sugerują, by w tym celu wybierać bezpieczniejsze i sprawdzone preparaty specjalistyczne, których ogromny wybór znajdziemy na rynku.

Jak czyścić torbę skórzaną, czyli który preparat pielęgnacyjny będzie najlepszy

Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów czyszcząco-pielęgnacyjnych, przeznaczonych do wyrobów skórzanych. Należy je jednak dobierać ze szczególną ostrożnością, ponieważ każdy rodzaj skóry wymaga innej ochrony oraz innych składników czynnych.

Aby ułatwić użytkownikom życie, producenci dołączają zazwyczaj do produktu wskazówki oraz szczegółowe informacje, jak konserwować dany wyrób i jakich preparatów używać. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na fakt, że poszczególne specyfiki różnią się składem i przeznaczeniem. Niewłaściwie użyty środek może wywołać trwałe zniszczenia i uszkodzenia naszej torby. Dlatego zawsze należy dokładnie czytać etykiety!

Dostępne w sklepach środki chemiczne również mają na opakowaniu szczegółowe informacje, do jakich skór można je stosować. Nie ma jednego złotego środka, który odpowiedziałby na potrzeby wszystkich toreb skórzanych. Dla części z nich sprawdzi się impregnujący wosk, a dla innych specjalistyczny spray, który ochroni materiał przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład przed deszczem czy wiatrem.

W razie jakichkolwiek wątpliwości możemy zwrócić się o pomoc do doświadczonego kaletnika, który pomoże usunąć kłopotliwe zabrudzenia czy uszkodzenia, a także doradzi, jakie preparaty pomogą danemu rodzajowi skóry.

Jak wyczyścić torbę skórzaną – garść przydatnych wskazówek

torebka damska

Jak w wielu przypadkach, także i przy konserwacji skórzanej torebki, ważna jest systematyczność. Zaleca się, aby czyścić skórzaną powierzchnię minimalnie raz na pół roku, najlepiej jednak robić to, co kwartał.

Bardzo ważne jest również to, aby pojawiające się zabrudzenia czyścić od razu, a nie zostawiać ten zabieg na później. Może się bowiem okazać, że po czasie plama nie da się już usunąć, a my zostaniemy ze zniszczoną torebką.

Skóra ma tendencję do brudzenia się, jednak równie ważną sprawą jest to, aby, obok usuwania plam, pamiętać jednocześnie o regularnej pielęgnacji i impregnacji skórzanych powierzchni. Pozwoli to cieszyć się elegancją naszej torebki na dłużej.

Zanim przystąpimy do czyszczenia torby, najlepiej będzie najpierw opróżnić wszystkie jej zakamarki. Czyszczenie obejmuje bowiem także jej środek. Warto pamiętać, by dokładnie wyjąć całą zawartość i poukładać, dopiero kiedy wszystkie wyczyszczone powierzchnie będą już suche.

Bardzo ważne jest również to, żeby wypróbować dany preparat wcześniej, na małej, niewidocznej powierzchni, aby upewnić się, że na pewno nie wywoła on żadnych niepożądanych efektów. Należy pamiętać, że skóra jest szczególnym materiałem i nie każdy preparat będzie pasował do każdego jej rodzaju.

Odświeżaj, oczyszczaj, natłuszczaj!

Systematyczna konserwacja jest bardzo istotna, jeśli chcemy, aby nasza skórzana torba służyła nam przez długi czas. Musimy pamiętać o tym, aby usuwać nie tylko plamy, ale przeprowadzać regularnie zabiegi pielęgnacyjne, które mają za zadanie odświeżyć i zaimpregnować skórzane powierzchnie.

Specjaliści podpowiadają, aby odświeżać zarówno wewnętrzną część (najlepiej przy użyciu wody z delikatnym środkiem piorącym albo z pomocą dziecięcych chusteczek nawilżanych) oraz część zewnętrzną, stosując odpowiedni preparat. Należy również pamiętać, aby dokładnie wysuszyć wszystkie elementy. Nadmiar wody można usunąć suchą szmatką.

Wyczyszczoną torebkę, o ile nie używamy jej na co dzień, należy przechowywać w miejscu przewiewnym, z dostępem świeżego powietrza. Odradza się wkładanie jej do plastikowej torby, ponieważ skóra, jak każdy materiał naturalny, musi “oddychać”.

Wyboru odpowiedniego preparatu należy dokonać na podstawie wytycznych otrzymanych od producenta torby oraz informacji zawartych na opakowaniu specyfiku. Ogólne zasady mówią o tym, że wosk stosujemy do czyszczenia i impregnacji skór matowych oraz tłustych. Po tym zabiegu należy powierzchnię wypolerować szczotką. Z kolei pasty i kremy są najczęściej przeznaczone do skór bardziej odpornych i nie tak delikatnych, jak na przykład skóry egzotyczne.

Jak czyścić torbę skórzaną? Nie eksperymentuj – udaj się do specjalisty!

Czyszczenie skórzanej torebki samo w sobie nie jest trudnym zadaniem i z powodzeniem można je przeprowadzić w warunkach domowych. Może się jednak zdarzyć, że na naszej ukochanej torebce pojawi się uporczywa plama, która za żadne skarby nie chce zejść. Wówczas, zamiast w popłochu szukać cudownego preparatu, najlepiej udać się do specjalisty kaletnika, który zaradzi problemowi, a co więcej, podpowie, jak w przyszłości pielęgnować nasze wyroby skórzane.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Walizki podróżne twarde czy miękkie

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-05
Szybko i sprawnie.
2024-03-02
Szybka przesyłka, realizacja zamówienia przebiegła bez problemu.
pixel