Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

O asertywności i pracy w grupie, czyli jak pracować, dużo zarabiać i mieć czas?

2015-08-07

Jak być asertywnym?

W poprzednim artykule przedstawiliśmy kilka praktycznych sposobów na oddzielenie pracy od życia rodzinnego. Tym razem przedstawimy ciężką sztukę, jaką jest asertywność oraz umiejętność współpracy w grupie. Opanowanie tych dwóch obszarów pozwoli nam na czerpanie z naszej pracy radości oraz jednoczesne zyskanie dużej ilości wolnego czasu i nie zostawanie po godzinach.

Pierwsza zasada asertywności

Pierwszą zasadą asertywności jest: nie pozwól sobie wejść na głowę. Jesteś miłą osobą, która zawsze chętnie służy wszystkim pomocą? Bardzo dobrze, każdy kto to zauważy, zacznie wykorzystywać to do granic możliwości. Od tej chwili zapomnij o tym, że jesteś miły. Nie oznacza to, że masz stać się antyspołecznym gburem, który odizolowany od reszty pracowników, siedzi w kącie przy komputerze, pracując jak maszyna. Chodzi o wyraźne postawienie granic między przyjaźnią, a wzajemnym wykorzystywaniem się. Jeśli, przebywając w pracy, masz wolną godzinę, w trakcie której widzisz, że któryś z pracowników ma problem z wykonaniem jakiegoś zadania- pomóż mu. Dzięki takiemu wsparciu będziesz mógł w przyszłości liczyć na jego pomoc w trudnej sytuacji. Unikaj jednak sytuacji, w której ktoś będzie próbował Cię wykorzystać. Jeśli będziesz przytłoczony własnymi obowiązkami, a ktoś spróbuje obciążyć Cię swoim własnym zadaniem, z którym rzekomo nie będzie umiał sobie poradzić, kategorycznie odmów. Jeśli został zatrudniony w tym miejscu, w ten czy inny sposób musi mieć pojęcie o przydzielonym mu zadaniu i nie jesteś zobligowany do tego, żeby pomagać mu kosztem swoich własnych obowiązków, które zaniedbasz, pomagając mu. Wbrew pozorom stanowcze i pewne siebie osoby są bardzo szanowane wśród pracowników, a także szefostwa. Takie podejście oznacza świadomość własnej wartości i obowiązków, a także odpowiedzialność. Ponadto, taką postawą dajesz innym do zrozumienia, że jesteś otwarty na pomaganie im, ale w granicach rozsądku. Dzięki temu staniesz się dla niektórych autorytetem, bardzo ważnym w codziennej pracy. W budowaniu Twojej pozycji jako poważnego człowieka biznesu, pomogą akcesoria marki Mcklein. Przede wszystkim zachęcamy do przejrzenia sklepu McKlein oraz wybrania dodatku, który podkreśli Twoją pewność siebie oraz pozycję. Niejednokrotnie zdarza się, że torby na laptopa męskie, czy torby na laptopa damskie to dodatek, na który w biurze zwracamy największą uwagę. Stanowią one odzwierciedlenie naszego charakteru. Ponadto, w przypadku kobiet, torebki damskie skórzane to najczęstszy temat rozmów?

Wiele osób w tym momencie zadaje sobie pytanie "no tak, ale w jaki sposób odmówić, aby ta druga osoba się nie obraziła?". Odpowiedź na to jest prostsza, niż może się wydawać: "Przepraszam, ale jestem zawalony własnymi obowiązkami. Mogę pomóc ci za godzinę lub jutro rano". Nic więcej. Nie musisz się tłumaczyć, nie musisz mieć wyrzutów sumienia, gdy dana osoba spróbuje się na Ciebie obrazić. Jeśli obrazi się z takiego powodu, nie była warta tego, byś mu pomagał. Jeśli będzie tak samo uczciwa jak Ty, zrozumie to i poczeka, aż skończysz swoją pracę. Nie zamartwiaj się faktem, iż musiałeś odmówić. W tym momencie pomyśl o swoich obowiązkach i ewentualnej reakcji szefa, kiedy powiesz mu, że nie skończyłeś zadania na czas, ponieważ pomagałeś komuś innemu. Każdy szef w takiej sytuacji będzie egzekwował od Ciebie tylko i wyłącznie wykonania przypisanego jedynie Tobie zadania. Nie jesteś niczyją opiekunką.

Efektywna praca w grupie

Podstawą zdrowej pracy w grupie, jest wbrew pozorom umiejętność postawienia na pierwszym miejscu siebie. Pracując z innymi daj z siebie wszystko: proponuj, ustalaj, załatwiaj, pomagaj. Ale w momencie, w którym zaczniesz się zastanawiać, czy przypadkiem nie jesteś wykorzystywany przez członka Twojego zespołu, porozmawiaj z nim i powiedz, że jeśli wszyscy jesteście zatrudnieni w danej firmie, nie możesz sam wykonywać całej waszej pracy

Zobacz też poprzedni wpis: Ufff jak gorąco, czyli co najlepiej nawodni nasz organizm

wyniki idea

Kobieta mówiąca stop
męższczyzna pracujący

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 232 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-15
Bardzo dobrze
2024-02-12
Wszystko w jak najlepszym porządku:)
pixel