Jak dbać o skórzany portfel?
Zazwyczaj pamiętamy o tym, aby dbać o skórzane buty – w końcu służą nam one przez długie lata. Tymczasem również inne produkty wykonane ze skóry wymagają podobnej pielęgnacji, na przykład skórzane portfele.
Troska o odpowiednią kondycję skórzanego portfela w większości przypadków przekłada się zarówno na jego dobry wygląd, jak również i wieloletnie użytkowanie – regularnie czyszczona i odnawiana skóra może służyć nam przez długie lata. Oto kilka porad odnośnie tego, jak na co dzień i od święta pielęgnować męskie skórzane portfele.
Uważaj na co dzień
Skóra jest materiałem bardzo wdzięcznym, jednak ma również swoje ograniczenia. Jeśli nosimy portfel w torebce czy kieszeni wraz z ostrymi przedmiotami, np. drobnymi monetami albo kluczami, musimy liczyć się na powstałe na powierzchni skóry drobne rysy. Zazwyczaj nie ma możliwości ich całkowitego odnowienia, a na większe rysy pomóc może jedynie specjalna uzupełniająca pasta do skóry. Z tego powodu o wiele łatwiej jest po prostu unikać uszkodzeń. Podobnie ważne jest, aby nie przesadzać z ilością rzeczy, które chowamy w portfelu. O ile skóra jest dość elastyczna i z pewnością lekko dopasuje się do zawartości portfela, o tyle po jakimś czasie portfel będzie wyglądał po prostu nieciekawie, a skóra nie wróci do swojej pierwotnej formy.
Co na zabrudzenia?
Jeżeli nasz portfel wykonany jest z klasycznej, niebarwionej skóry, to doskonałym sposobem na usunięcie zabrudzeń będzie zastosowanie delikatnej mikstury z wody i octu; ocet powinien być jedynie dodatkiem, a mieszankę należy nanosić na portfel wilgotną, niezbyt mokrą, miękką szmatką. Zabrudzenia z tłuszczu najlepiej czyścić mieszanką z terpentyny i ubitego białka jajek. Sprawdza się to również w przypadku skóry bardzo delikatnej, np. z węża. Portfele ze skóry jasnej i białej najlepiej jest najpierw spróbować wyczyścić zwykłą gumką do ścierania.
Istotna konserwacja
Aby skóra na portfelu długo wyglądała dobrze, należy ją odpowiednio konserwować. Skóry delikatne można natłuszczać niewielką ilością dobrej jakości pasty do obuwia albo gliceryny, a następnie pastować do połysku. Z kolei oliwa z oliwek sprawdzi się w przypadku portfeli ze skóry lakierowanej – tutaj zastosowanie pasty do obuwia, nawet najlepszej jakości, zadziałoby na niekorzyść. Portfele z kolorowej, barwionej skóry dobrze jest pielęgnować rozgrzanym woskiem pszczelim oraz terpentyną, wymieszanymi w proporcjach 1:1. Z kolei portfele białe najlepiej jest nacierać bezbarwną pastą do obuwia. W każdym przypadku do polerowania powinno używać miękkiej ściereczki, najlepiej z flaneli.
Zobacz też nasz poprzedni wpis: Zamki szyfrowe – bezpieczeństwo Twoich dokumentów