Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o galanterię skórzaną?

2019-05-07

Skóra naturalna to jeden z najbardziej wytrzymałych i niezwykle trwałych materiałów wykorzystywanych do produkcji takich produktów galanteryjnych jak torebki damskie, portfele skórzane męskie i damskie, rękawiczki, torby na kółkach czy paski męskie. Jednocześnie jest to materiał niezwykle efektowny, zachwycający unikalnością i ponadprzeciętną elegancją. Jeśli chcemy, by wyroby skórzane przez dłuższy okres czasu zachwycały nas swym naturalnym pięknem, musimy o nie odpowiednio zadbać. W tym celu stosuje się szereg zabiegów pielęgnacyjnych, które pomagają chronić powierzchnię skóry przed zabrudzeniami, przemakaniem czy utratą koloru. Rodzaj stosowanych przez nas zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych zawsze będzie zależał od rodzaju skóry, z jakiej wyprodukowana została galanteria skórzana. Inaczej dba się bowiem o skóry licowe, inaczej o skóry zamszowe, a jeszcze inaczej o skóry lakierowane. Sposób postępowania ze skórą naturalną zależy także od jej pochodzenia. Szczególną ostrożność musimy zachować przy pielęgnacji skór delikatnych tj. skóra węża, jaszczurki czy krokodyla (wbrew pozorom jest to dosyć delikatny rodzaj skóry).

Pielęgnacja skór licowych

By powierzchnię skóry licowej oczyścić z drobnych zabrudzeń, zwykle wystarczy wilgotna szmatka. Dla wzmocnienia efektu czyszczącego możemy skorzystać z delikatnego roztworu octu. Oczywiście musimy uważać, by nie przemoczyć skóry, ponieważ na jej powierzchni mogą pojawić się trudne do usunięcia zacieki. Najłatwiejsze w czyszczeniu są skóry lakierowane i błyszczące, z których wykonuje się m.in. teczki skórzane damskie i męskie. Więcej ostrożności musimy zachować przy czyszczeniu skór matowych i półmatowych – pod żadnym pozorem nie należy ich przemoczyć. Do pielęgnacji skór licowych stosuje się wiele preparatów. Najpopularniejsze z nich to różnego rodzaju kremy ochronne zawierające w sobie wosk pszczeli. Systematycznie nanoszone i wcierane w powierzchnię skóry sprawią, że przez wiele lat będzie ona wyglądała jak nowa.

Pielęgnacja skór zamszowych

Ten rodzaj skóry jest zdecydowanie bardziej wymagający, jeśli chodzi o jego pielęgnację. Zwykle proces czyszczenia wyrobów galanteryjnych (np. torby na laptopa damskie) wykonanych z tego typu skóry, zaczynamy od jej szczotkowania. To najprostszy sposób na usunięcie z jej powierzchni różnego rodzaju zabrudzeń i przy okazji sposób na odświeżenie jej wyglądu. Musimy jedynie pamiętać, że galanteria skórzana tego typu powinna być szczotkować zgodnie z kierunkiem układania się włosia, co zapobiegnie jego uszkodzeniu. Samo szczotkowanie nie zawsze jest w pełni wystarczające. Gdy na powierzchni zamszu pojawią się tłuste plamy lub odbarwienia, musimy skorzystać z innych środków. Możemy korzystać z gotowych preparatów sprzedawanych w sklepach galanteryjnych lub zdać się na jeden z domowych sposobów. Przykładem domowego sposobu na usuwanie tłustych plam z zamszu, jest naniesienie na powierzchnię plamy drobno startej kredy. Kreda dobrze wchłania tłuszcz i przy okazji łatwo ją później usunąć.

 galanteria skórzana

Konserwacja skór zamszowych to przede wszystkim ich ochrona przed wilgocią i nasiąkaniem wodą. Do tego celu stosuje się wyłącznie markowe impregnaty w spray. Stosowanie past lub wosków w przypadku zamszu zniszczy unikalną strukturę tego charakterystycznego materiału. Ze względu na dużą podatność skór zamszowych do płowienia i utraty kolorów, do ich renowacji wykorzystuje się również specjalne preparaty do odnowy koloru. Niestety skuteczność działania tych środków jest bardzo ograniczona, dlatego nie należy zaniedbywać systematycznego czyszczenia/szczotkowania skóry zamszowej i jej okresowej impregnacji.

Pielęgnacja skór delikatnych

Delikatne skóry tj. skóra węża, jaszczurki czy wspomnianego już wcześniej krokodyla (zwykle wytwarza się z nich torebki damskie lub portfele skórzane damskie) są bardzo podatne na pękanie, dlatego w ich przypadku szczególne znaczenie ma systematyczne natłuszczanie ich powierzchni. Wykorzystuje się do tego celu specjalistyczne preparaty natłuszczające do skóry lub ogólnodostępne środki tj. gliceryna czy olejek rycynowy. Po natłuszczeniu powierzchni skóry należy ją dokładnie wypolerować. W tym celu stosujemy bardzo miękką szmatkę bawełnianą ewentualnie zwykłą chusteczkę higieniczną. Zabieg musimy wykonać bardzo starannie i systematycznie powtarzać. Warto także pamiętać, że tego typu skóra bardzo źle znosi wilgoć, nie należy jej również wystawiać na ostre słońce.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jak odświeżyć teczkę skórzaną?

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
Szybka wysyłka . Polecam!
2024-02-22
Jestem zadowolona dziękuję szybka realizacja bez problemów
pixel