Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak odświeżyć teczkę skórzaną?

2019-05-07

Modna skórzana teczka to elegancki i bardzo praktyczny dodatek, z którego chętnie korzystają zarówno mężczyźni jak i kobiety. Jeśli chcesz, by Twoja skórzana teczka służyła Ci przez jak najdłuższy okres czasu, a przy okazji stale prezentowała się w niezwykle okazały sposób, wystarczy że odpowiednio o nią zadbasz. Co ciekawe, dla zapewniania eleganckiego wyglądu każdej skórzanej teczki, wystarczy trzymać się trzech sprawdzonych od wieków sposobów.

Impregnacja skóry

Krok pierwszy, to odpowiednia pielęgnacja i impregnacja skóry. Dawniej do tego celu wykorzystywano różnego rodzaju tłuszcze, współcześnie stosuje się specjalne kosmetyki, które nie tylko impregnują, ale także koloryzują, odświeżają i nabłyszczają skórę, nadając jej naturalnie pięknego wyglądu. W sklepach galanteryjnych i obuwniczych znaleźć można szeroki asortyment tego typu produktów. Zwykle występują one pod postacią różnego rodzaju mleczek, past i sprayów. Wystarczy wybrać produkt przeznaczony do pielęgnacji określonego gatunku skóry i nanieść jego warstwę na oczyszczoną powierzchnię teczki. Pamiętajmy, by stosować wyłącznie te kosmetyki, które przeznaczone są do pielęgnacji określonych gatunków skóry – teczek wykonanych ze skóry zamszowej nie możemy potraktować preparatami przeznaczonymi do konserwacji skór licowych (doprowadzi to do zniszczenia charakterystycznej struktury zamszu). Pamiętajmy również, by przed naniesieniem na powierzchnię teczki wybranego preparatu, powierzchnię skóry oczyścić z kurzu i innych zabrudzeń przy pomocy wilgotnej ściereczki lub specjalnej szczotki (w przypadku teczek wykonany ze skóry zamszowej). Teczki wykonane ze skór licowych, po naniesieniu na nie warstwy środka pielęgnującego, zawsze dokładnie polerujemy.

pielęgnacja teczki ze skóry


Ochrona przed zamoczeniem

Krok drugi, czyli ochrona przed zamoczeniem. Nawet odpowiednio zaimpregnowana skóra w pewnych okolicznościach może zamoknąć. W takiej sytuacji musimy pamiętać o jej dokładnym osuszeniu. Co ważne, skórzanych teczek, podobnie jak skórzanych butów nigdy nie suszymy w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła (kaloryferów, piecyków itp.). Zbyt szybkie schnięcie skóry może prowadzić do jej spękania i deformacji. Z kolei zbyt długie zwlekanie z osuszeniem skórzanej teczki może doprowadzić do powstania na jej powierzchni nieestetycznych zacieków.

Pielęgnacja wnętrza

Krok trzeci, to pielęgnacja wnętrza teczki. Klasyczne teczki skórzane zwykle nie posiadają wewnętrznej, materiałowej podpinki, dlatego stosunkowo łatwo zadbać o czystość w ich wnętrzu. Wystarczy jedynie co jakiś czas skorzystać z pomocy odkurzacza i pozbyć się z wnętrza teczki drobnych okruchów, ziarenek piasku czy drobin kurzu. Wnętrze teczki skórzanej można także od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatką, co pozwoli pozbyć się ewentualnych zacieków i kurzu zalegającego w łączeniach skóry.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jak wybrać odpowiednią walizkę?

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 263 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
:)
2024-05-13
Polecammmm
pixel