Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym różni się bagaż rejestrowany od bagażu podręcznego?

2020-03-16

Niezależnie od tego, czy wybieramy się w podróż w celach turystycznych, czy może zawodowych – decydując się na lot samolotem, musimy zadbać o kilka zasadniczych kwestii. Przede wszystkim należy oczywiście kupić bilet lotniczy, a na miejscu docelowym zarezerwować hotel. W wirze przygotowań wielu z nas zapomina jednak, że równie ważny jest sam bagaż. Takowy powinien być bowiem podzielony na podręczny i rejestrowany. Bagaż do samolotu musi też wpisywać się w wiele wytycznych, dzięki którym unikniemy problemów przy odprawie.

Czym jednak różni się bagaż podręczny a rejestrowany? Podstawowa różnica polega na pewno na tym, iż bagaż podręczny zabieramy na pokład, a rejestrowany oddajemy do luku samolotu. A to wiąże się rzecz jasna z ich dopuszczalną wagą, przewidywanymi rozmiarami i oczywiście zawartością. Podręczny bagaż powinien ważyć od 8 do 10 kilogramów. Z kolei rejestrowany od 15 do 30. Wszystko zależy jednak od konkretnych linii lotniczych, dlatego przed wylotem warto sprawdzić kluczowe informacje na stronie przewoźnika.

Bagaż podręczny a rejestrowany — jakie są zasadnicze różnice między nimi? Sprawdźmy wszystkie pozostałe.

Co to jest bagaż rejestrowany?

Bagaż do samolotu rejestrowany to ten, który umieszcza się w luku samolotu. Bardzo często w stosunku do niego używa się też określeń — główny lub nadany. Oddaje się go w trakcie odprawy biletowo-bagażowej, uprzednio odpowiednio oznaczając. Możemy zrobić to w sposób profesjonalny za pomocą specjalnej zawieszki lub w jakikolwiek inny, ale charakterystyczny. Pomoże nam to w późniejszym czasie zidentyfikować naszą walizkę. Istnieje przecież spore prawdopodobieństwo, że wiele osób będzie podróżować z podobną.

Bagaż rejestrowany w trakcie odprawy najpierw jest ważony, następnie oklejany specjalnymi etykietami. Obsługa lotniska zabiera go i od tego momentu odpowiedzialność za niego ponoszą linie lotnicze. My odzyskujemy naszą walizkę w miejscu docelowym. Odbieramy ją wówczas z taśmy bagażowej, tuż po wylądowaniu.

Jako że bagaż rejestrowany jest sporych rozmiarów, oczywistym staje się fakt, że to właśnie do niego powinniśmy zapakować wszystkie rzeczy, których będziemy używać w trakcie wyjazdu. Chodzi oczywiście o odzież, obuwie, kosmetyki wszelkiego rodzaju, czy inne, niezbędne nam przedmioty. Warto zrobić to jednak w sposób przemyślany, tak by w trakcie podróży nic wewnątrz walizki się nie wylało, ani nie potłukło.

Co to jest bagaż podręczny?

bagaż podręczny

Z kolei bagaż do samolotu określany, jako podręczny przed wylotem jest dokładnie prześwietlany. W nim nie można bowiem przewozić substancji chemicznych i toksycznych ani ostrych przedmiotów. Służy przede wszystkim zapakowaniu wszystkiego, co będzie nam niezbędne w trakcie podróży. Napoje, żywność w formie płynnej czy leki musimy jednak umieścić w przezroczystych torebkach. Ich pojemność nie może też przekraczać 100 ml. Nie dotyczy to jednak produktów zakupionych w strefie bezcłowej. Musimy się liczyć także z koniecznością wypicia łyka napoju przy pracowniku ochrony.

Tak czy inaczej, bagaż do samolotu w formie podręcznej przydaje się, gdy w trakcie lotu chcemy poczytać książkę, okryć się dodatkowym swetrem czy zjeść kanapkę. To właśnie do niego pakujemy przecież wszystkie tego typu rzeczy, ale też delikatny sprzęt elektroniczny czy komputer przenośny.

Bagaż podręczny a rejestrowany

Wniosek? Jeśli przygotowujemy się do podróży, powinniśmy wziąć pod uwagę poszczególne wytyczne konkretnej linii lotniczej. Wtedy, w trakcie odprawy nie spotka nas żadna niemiła niespodzianka. Warto zadbać też o solidną walizkę podróżną ze skóry naturalnej, która będzie wygodna, a jednocześnie wytrzymała.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jaki rozmiar walizki do samolotu?

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-22
Jestem zadowolona dziękuję szybka realizacja bez problemów
2024-02-15
Bardzo dobrze
pixel