Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki rozmiar walizki do samolotu?

2020-03-16

Wybierając się w podróż samolotem, myślimy przede wszystkim o kupnie biletu i rezerwacji pokoju hotelowego w miejscu docelowym. Niezależnie od tego, czy lecimy gdzieś służbowo, czy w celach turystycznych pod uwagę musimy wziąć jednak coś jeszcze. Kwestię, której pominięcie grozi problemem przy odprawie — a konkretnie rozmiary walizek. Zawartość i gabaryt naszego bagażu podlega bowiem odgórnym wytycznym. Walizki do samolotu muszą mieć konkretne gabaryty.

Ze względu na to, że w trakcie podróży można mieć przy sobie zarówno bagaż podręczny, jak i bagaż rejestrowany -trzeba wiedzieć jaki rozmiar może mieć każdy z nich. Ten pierwszy zabieramy ze sobą na pokład. Drugi trafia z kolei

Jaki powinien być rozmiar bagażu podręcznego? Walizka kabinowa wymiary

Walizka kabinowa lub inaczej bagaż podręczny, jak sama nazwa wskazuje, podróżuje przy właścicielu. A to oznacza, że zabiera się ją na pokład samolotu. Jej wymiary zależą od konkretnego przewoźnika, jednak na ogół między różnymi liniami nie ma w tym zakresie znacznych różnic. Na pewno rozmiar walizki do samolotu powinien pozwalać na to, by mogła ona zmieścić się pod fotelem. Większość pasażerów i tak umieszcza ją jednak w schowku nad głową. Tak czy inaczej, do wielkości torby wliczyć musimy też jej rączki lub kółka. Maksymalnie torba może mieć 55x40x23 centymetrów.

Gdy chodzi zaś o wagę, to dopuszczalna waha się w granicach 8-10 kilogramów. Przed wyjazdem warto więc zważyć nasz bagaż na domowej wadze. Jeśli jej nie mamy, możemy poczekać, aż dotrzemy na lotnisko i tam określimy wagę zabranych rzeczy. W takim przypadku istnieje jednak ryzyko, iż nie zmieściliśmy się w limitach, a co za tym idzie — na miejscu będziemy musieli pozostawić niektóre spakowane rzeczy.

Jakie powinny być rozmiary walizek rejestrowanych? Bagaż główny rozmiary walizek

jaka walizka do samolotu

Jeśli chodzi o tak zwany bagaż główny, określany również jako rejestrowany, to w jego przypadku zasada jest podobna — większość linii lotniczych wymaga podobnych rozmiarów. Na ogół wynoszą one maksymalnie 65x45x30 cm. Jako że bagaż rejestrowany trafia do luku i tracimy go z oczu na czas lotu, niezwykle ważne jest, by odpowiednio go zabezpieczyć. Identyfikator, ewentualna folia czy pokrowiec, polisa ubezpieczeniowa, no i oczywiście dobry jakościowo materiał, z którego jest wykonany, to absolutna podstawa!

Najlepsze walizki do samolotu wykonane są ze skóry naturalnej. Są wytrzymałe, odporne na obtarcia i trudne warunki przechowywania. W różnych regionach świata bagaż jest traktowany z mniejszą lub większą dbałością. Dlatego tak ważne jest, aby nas nie zawiódł na drugim końcu globu. Dodatkowo torby podróżne wykonane ze skóry, są świetnie zaprojektowane i posiadają wiele przemyślanych kieszeni i schowków, dzięki którym z łatwością można się zapakować na wyjazd.

Dopuszczalna waga tego rodzaju walizki do samolotu waha się w granicach od 15 do 30 kilogramów - również w zależności od linii lotniczych, którymi zamierzamy lecieć. Przed podróżą wszystkie istotne informacje warto sprawdzić na stronie przewoźnika, tak by w trakcie odprawy nie spotkały nas żadne nieprzyjemności.

Co pakujemy do walizki do samolotu, a co do bagażu rejestrowanego?

Jako że bagaż główny jest większy - do niego pakujemy wszystko to, co w podróży będzie nam potrzebne. Odzież, obuwie, kosmetyki itd. Z kolei w torbie podręcznej powinniśmy mieć niezbędne nam leki, ciekawą książkę i coś do picia. W trakcie lotu możemy też zgłodnieć, dlatego na pokład warto wziąć również kanapkę.

Oczywiście, gdy chodzi o płyny, to pamiętać musimy o pewnych limitach. Do samolotu nie możemy wnieść więcej niż 100 ml. Ograniczenia te nie dotyczą jednak strefy bezcłowej. Zakupy w niej, choć nieco droższe, pozwolą nam więc lepiej zaopatrzyć się na czas podróży.

Do środka warto zabrać też cenne lub delikatne przedmioty takie jak laptop czy ulubiony kubek. Mamy wtedy pewność, że nie ulegną przypadkowemu zgnieceniu czy zepsuciu.

Zobacz też nasz poprzedni wpis: Torebki damskie - do ręki, a kiedy na ramię?

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 268 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-18
Torebka piękna ! Zakup szybki i bezproblemowy!
2024-05-17
Szybka wysyłka.Wszystko ok
pixel