Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym jest galanteria skórzana i jak o nią dbać?

2022-08-05

Skóra jest trwałym materiałem, który może być używany do wielu rzeczy, od butów do portfeli, a nawet kurtek. Wiele osób preferuje produkty skórzane od innych materiałów, ponieważ mają one tendencję do dłuższej żywotności i wyglądają schludniej niż inne materiały. Aby utrzymać skórzane wyroby w czystości i w dobrym stanie przez wiele lat, musisz wiedzieć, jak o nią zadbać.

Czym jest galanteria skórzana?

Galanteria skórzana jest uzupełnieniem lub dopełnieniem stylu każdej osoby. Są to najczęściej dodatki, takie jak portfele, torby, paski i wiele innych elementów garderoby. Galanterię skórzaną wykonuje się ze skóry naturalnej, która uważana jest za materiał najwyższej jakości. Każdy z nas pewnie posiada w swojej szafie jakiś element galanterii skórzanej. Kobiety najbardziej cenią sobie torebki ze skóry naturalnej. Natomiast mężczyźni najchętniej wybierają dodatki wykonane ze skóry naturalnej, takie jak paski skórzane czy też portfele. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni cenią sobie wyroby najwyższej jakości, dlatego często zwracają uwagę z jakiego rodzaju skóry naturalnej galanteria skórzana męska oraz damska jest wykonana. Sklep McKlein oferuje galanterię skórzaną najwyższej jakości.

Jaki rodzaj skóry naturalnej wybrać?

Wyroby wykonane ze skóry naturalnej zawsze prezentują się stylowo. Jednak rodzaj skóry jest ważny, ponieważ każda ze skór posiada inne właściwości. Najczęściej spotykanymi rodzajami skóry jest skóra licowa, szorstka, lakierowa i syntetyczna.

Skóra licowa

Najczęściej spotykanym rodzajem skóry jest skóra licowa. Jest gładka i najczęściej używa się jej do produkcji butów, ubrań i galanterii skórzanej. Skóry licowe charakteryzują się połyskiem i są bardzo wytrzymałe. Produkty wykonane ze skóry licowej wymagają odpowiedniego czyszczenia. Pozyskiwana jest z najbardziej zewnętrznej warstwy skóry właściwiej. Proces licowania skóry polega na obróbce mechanicznej materiału, w celu jego maksymalnego wygładzenia. Tak przygotowaną skórę pokrywa się specjalnymi woskami. Skórę licową najczęściej pozyskuje się z bydląt, cieląt, jagniąt i koźląt.

Skóra szorstka

Drugim często spotykanym rodzajem skóry jest szorstka skóra naturalna, czyli zamsz. Pozyskuje się go najczęściej z łosi, jeleni, saren, owiec, kóz czy też reniferów. Charakteryzuje się on strukturą przypominającą meszek i znaczącą miękkością. Skóry zamszowe bywają mylone z nubukiem, który uważany jest za najszlachetniejszy rodzaj skóry. Nubuk jest wyprawioną miękką skórą, wykończoną os strony lica po jego wcześniejszym wypolerowaniu. Oba materiały jednak się różnią. Nubuk posiada krótsze włosie niż zamsz. Produkty wykonane z nubuku często uznawane są za bardziej ekskluzywne niż te, które wykonane są ze skóry zamszowej.

Skóra lakierowana

Niektóre elementy galanterii skórzanej wyróżniają się niezwykłym połyskiem. Najczęściej są to skórzane dodatki i buty. Skóry lakierowane odpowiadają za efektowny wygląd produktów. Dodatki wykonane przy użyciu skóry lakierowanej zawsze zwracają uwagę, jednak jest to materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Skóra syntetyczna

Na rynku można również spotkać galanterię skórzaną wykonaną ze skóry syntetycznej. Nie jest to jednak skóra naturalna, a jedynie jej imitacja pochodzenia przemysłowego. Skóra syntetyczna jest mniej wytrzymała i szybciej ulega uszkodzeniu.

Galanteria skórzana od McKlein to jakość za rozsądną cenę

Jak czyścić galanterię skórzaną?

Wyroby ze skóry naturalnej swoim pięknem mogą cieszyć nas przez wiele lat, jednak wymagają one odpowiedniego czyszczenia i konserwacji. Skóra naturalnym pięknem przysłania jednak minus jakim jest konieczność jej pielęgnacji i konserwacji. Wyróżnia się ona również niezwykłą trwałością, dlatego pomimo jej wysokiej ceny jest to zakup ekonomiczny, ponieważ nie będzie potrzeby szybko i często wymieniać dodatków na nowe. Skóra naturalna charakteryzuje się odpornością na zarysowania, zabrudzenia, przetarcia i pęknięcia. Należy jednak pamiętać, że nawet najdroższa galanteria skórzana przestanie być wizualnie atrakcyjna, jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o jej konserwację i renowację.

Przechowywanie galanterii skórzanej

Wszelkie elementy galanterii skórzanej należy odpowiednio przechowywać, aby móc cieszyć się nią przez wiele lat. Często przy zakupie dodatków, producenci dołączają do produktów worki ochronne, które możemy używać do przechowywania galanterii w garderobie, co pozwoli uniknąć zbierania się kurzu na powierzchni skóry i zawsze będzie ona gotowa do użytku. Aby usunąć z powierzchni różnego rodzaju zabrudzeń zwykle wystarczy wilgotna szmatka. Należy również pamiętać, aby nie przechowywać wyrobów skórzanych w nienaturalnym złożeniu, np. toreb złożonych na pasku. Może to spowodować odkształcenie się skóry, dlatego odkładając torebki do szafy na dłuższy okres warto wypełnić je w środku, np. folią bąbelkową, czy poduszką. Niezależnie od rodzaju skóry, każdy produkt należy przechowywać osobno, a buty warto zabezpieczać prawidłami.

Środki do konserwacji skóry

Nie ma wątpliwości, że o wyroby skórzane należy prawidłowo dbać, aby nie wymagały od nas kosztownej ich renowacji. Należy pamiętać, aby tego typu wyrobów pod żadnym pozorem nie czyścić za pomocą środków chemicznych, które nie są do tego przeznaczone. Przed pierwszym użyciem skórzanego elementu garderoby, należy powierzchnię skóry zaimpregnować. Impregnat powinien być dopasowany do typu skóry. Odpowiedni rodzaj stosowanych impregnatów zapewnia skuteczność działania, a co za tym idzie długotrwałą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz zabrudzeniami. Skóra źle znosi wilgoć, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o okresowej impregnacji. Markowe impregnaty można używać zarówno do torebek, butów, portfeli i innych akcesoriów skórzanych.

Rodzaje preparatów do konserwacji skóry naturalnej

Galanterią skórzaną należy się odpowiednio zajmować, dlatego ze względu na różne potrzeby tego charakterystycznego materiału użytego do ich stworzenia warto wiedzieć jakie preparaty do skóry są dostępne. Oto najważniejsze:

  • impregnaty w sprayu - nanosi się je na powierzchnię za pomocą spryskania z odległości około 30 cm. Po spryskaniu skóry należy poczekać, aż preparat się wchłonie i wypolerować powierzchnię skóry za pomocą miękkiej ściereczki,

  • kremy do konserwacji skóry - konserwacja polega na równomiernym naniesieniu preparatu na skórę, a następnie wcieranie do okrężnymi ruchami dokładnie w całą jej powierzchnię. Po prawidłowym rozprowadzeniu preparatu należy poczekać aż wyschnie, a następnie przystąpić do polerowania skóry za pomocą szmatki,

  • gumki do czyszczenia - polegają na usunięciu zabrudzenia podczas pocierania go kilkukrotnie gumką. Należy zachować ostrożność i nie pocierać zbyt mocno, aby nie uszkodzić struktury skóry. Po potarciu powinno się delikatnie nawilżyć czyszczone miejsce za pomocą kemu pielęgnacyjnego,

  • kremy do czyszczenia skóry - wystarczy nanieść niewielką ilość kremu na miękką szmatkę i za jej pomocą zbierać zabrudzenia, które znajdują się na powierzchni skóry.

Galanteria skórzana, torby, portfele, kosmatyczki

Preparaty do odnowienia skóry

Pomimo tego, że skóra należy do jednej z najbardziej wytrzymałych tkanin, używanie jej przez długi czas może spowodować, że na jej powierzchni nie zobaczymy już dawnego blasku. Jednak, aby przywrócić skórze dawny blask za pomocą domowych sposobów można dokładnie wypolerować wykorzystując do tego wosk pszczeli lub olejki roślinne. W sklepach galanteryjnych można dostać również specjalne preparaty, które pozwolą nam zniwelować odbarwienia, przetarcia oraz mikrouszkodzenia na jej powierzchni. Nawet w momencie, gdy używamy specjalnych preparatów do pielęgnacji skóry, należy przy nich zachować szczególną ostrożność. Konserwacje należy wykonywać po uprzednim wyczyszczeniu skóry. Wystarczy do tego wilgotna szmatka, a następnie warto wykorzystać miękką ściereczkę, aby osuszyć skórę.

Dodatków wykonanych ze skóry zamszowej nie powinno czyścić się na mokro. Wystarczy do tego samo szczotkowanie za pomocą specjalnych akcesoriów, takich jak gumowe szczotki. Skóra zamszowa i nubuk w odróżnieniu do skór gładkich wyklucza stosowanie preparatów oleistych. Szereg zabiegów pielęgnacyjnych pozwala zachować elegancki wygląd zarówno skóry licowej, jak i szorstkiej.

Czyszczenie trudnych zabrudzeń

Jeśli na skórze pojawiły się zabrudzenia z długopisu czy lakieru do paznokci, można usunąć je za pomocą zmywacza do paznokci. Należy jednak pamiętać, aby przed jego użyciem dokładnie natłuścić czyszczoną powierzchnię. Należy to zrobić z dużą starannością, ponieważ skóra wchłania tłuszcz, więc należy uważać, aby nie pojawiły się tłuste plamy. Do natłuszczenia czyszczonej powierzchni można zastosować olejek rycynowy. Należy pamiętać, aby podczas codziennego czyszczenia skóry używać jedynie lekko zwilżonej szmatki, tak aby nie przemoczyć skóry, ponieważ mogą pojawić się na niej nieestetyczne i trudne do usunięcia zacieki. Trudne zabrudzenia na skórze warto oddać do usunięcia specjalistom, którzy za pomocą specjalnych środków doprowadzą do wzmocnienia efektu czyszczącego. Niestety skuteczność działania domowych sposobów w takim przypadku może być niewielka.

Najczęściej popełniane błędy

Aby skórzanymi elementami naszej garderoby cieszyć się przez wiele lat, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, których nie przestrzeganie może wpłynąć na wygląd i żywotność dodatków ze skóry. Oto najważniejsze:

  1. Skórę należy chronić przed substancjami żrącymi, a także rozpuszczalnikami.

  2. Należy unikać długotrwałego ocierania skóry o inne powierzchnie, ponieważ mogą one powodować powstawanie mikrouszkodzeń na jej powierzchni.

  3. Należy unikać umieszczania skórzanych elementów w miejscach, gdzie narażone są na inne chropowate lub ostre przedmioty.

  4. Skórzanych dodatków nie powinno kłaść się w wilgotnych miejscach.

  5. Nie zaleca się doprowadzania do długotrwałego kontaktu skóry z promieniami słonecznymi.

  6. Skórę należy chronić przed deszczem i mrozem, a w przypadku zmoczenia należy ją niezwłocznie osuszyć.

  7. Skórę należy suszyć daleko od źródeł ciepła, takich jak kaloryfery czy grzejniki.

  8. Po całkowitym osuszeniu wyroby ze skóry należy nasmarować pastą lub kremem do skór, aby zapobiec jej pękaniu.

Przy wyborze galanterii skórzanej należy zwrócić uwagę, aby skóra była jak najwyższej jakości. Warto skorzystać z zaufanych sklepów, gdzie dba się z największą starannością, aby oferowane produkty spełniały najwyższe normy. Zapraszamy do zakupu galanterii skórzanej na stronie internetowej naszego sklepu McKlein.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 235 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-02
Szybka przesyłka, realizacja zamówienia przebiegła bez problemu.
2024-02-22
Jestem zadowolona dziękuję szybka realizacja bez problemów
pixel