Co można zabrać do bagażu podręcznego?
Wybierając się w podróż samolotem, często zastanawiamy się, co może być w bagażu podręcznym. Jako że do głównej walizki paskujemy oczywiście ubrania, buty i większość kosmetyków, torba, którą zabieramy na pokład, wydaje się wyłącznie dodatkiem. Jednak w sytuacji, gdy w samolocie spędzimy długie godziny, bagaż podręczny może się bardzo przydać!
To w nim możemy przecież przewieźć napój, którym ugasimy pragnienie i pojedyncze kosmetyki, którymi w trakcie podróży szybko się odświeżymy. Nie zaszkodzi też, jeśli na dno torby włożymy buty na zmianę lub dodatkowe okrycie. Istnieją jednak ściśle określone zasady, zgodnie z którymi takowe przedmioty powinny być pakowane.
Co można wnieść na pokład samolotu w bagażu podręcznym?
Ważny jest w tym przypadku umiar. Bagaż podręczny służy do przewożenia wyłącznie tego, co jest nam w trakcie podróży niezbędne. Gdy lubimy czytać książki, możemy jedną dla zabicia czasu wziąć na pokład. Dziecku warto spakować jego ulubioną zabawkę. Jeśli jednak planujemy przewozić jedzenie, napoje lub kosmetyki, a nawet leki - trzeba dostosować się do pewnych limitów. Większość linii określiła je podobnie.
W przypadku leków należy ograniczyć się do tych, które są nam konieczne. Z kolei żywność i produkty w płynie pakujemy do opakowań do 100 ml. Podobnie zresztą jak kosmetyki. Co więcej, zarówno napoje, jak i środki lecznicze dodatkowo umieszczamy w przezroczystej torbie i przy odprawie możemy zostać poproszeni i ich spróbowanie. Oczywiście wszystkie te limity nie dotyczą produktów kupowanych w strefie bezcłowej. Jak wiadomo jednak ta narzuca pasażerom dość wysokie ceny. Czasami warto więc poświęcić na przygotowanie do podróży więcej czasu i niezbędne produkty wziąć z domu.
Czego nie można wnieść na pokład samolotu?
Lista takowych przedmiotów jest dość długa. Z pewnością są to substancje wybuchowe i toksyczne, substancje chemiczne, broń, żyletki, noże i inne, ostre przedmioty, a także niektóre urządzenia emitujące ciepło, jak paliwo do zapalniczek lub gazowe latarki. Dodatkowo niektóre państwa mają własne restrykcje, np. do Australii nie można wwieść żywych zwierząt ani roślin, które nie są oryginalnie zapakowane, np. własnej roboty grzybki marynowane czy dżem.
Sposób pakowania bagażu podręcznego
Sam bagaż podręczny powinniśmy oczywiście pakować w sposób przemyślany. Na jego spód najlepiej włożyć ewentualną, dodatkową parę butów, sweter czy jakiekolwiek inne okrycie. Z kolei na wierzchu warto umieścić przezroczyste torebki z wyżej wymienionymi produktami. Tak, by w tracie kontroli był do nich łatwy dostęp.
Oczywiście przy pakowaniu torby podóżnej liczy się też maksymalne wykorzystanie każdego jej zakamarka. Drobne przedmioty możemy włożyć do butów i wszystkich pozostałych, małych przegródek. Co zrobić jednak z laptopem lub aparatem fotograficznym? Dobra wiadomość jest taka, że tego rodzaju gadżety możemy traktować, jako dodatek do bagażu podręcznego.
Wiele linii lotniczych przyjęło bowiem zasadę, że na pokład ich samolotu można wnieść jeden, dodatkowy przedmiot — nie pakując go do podręcznego bagażu. W ten sposób, w podróż możemy zabrać torbę z laptopem, płaszcz lub parasol, aparat fotograficzny, a nawet torebkę. Należy zachować przy tym umiar, bo np. dla gitary powinniśmy wykupić osobne miejsce pasażerskie lub nadać jako bagaż do luku.
Wielkość i pojemność torby zabieranej na pokład — jakie są wymogi?
Oczywiście pakując wszystkie wyżej wymienione przedmioty, leki czy żywność - pod uwagę należy wziąć też wielkość torby zabieranej na pokład. Co do zasady, bagaż podręczny powinien ważyć od 8 do 10 kilogramów. Jego wymiary muszą wynosić natomiast maksymalnie 50x40x20 cm.
Wskazane wymiary nie dotyczą rzecz jasna omówionego, dodatkowego bagażu w postaci laptopa czy damskiej lub męskiej torebki. Przed wylotem warto jednak sprawdzić zasady, zgodnie z którymi działają poszczególne linie lotnicze. Wymogi niektórych z nich różnią się między sobą. Aby na lotnisku, tuż przed wylotem nie spotkała nas przykra niespodzianka, ze wszystkimi szczegółami warto zapoznać się zawczasu.
Zobacz też nasz poprzedni wpis: Jak zabezpieczyć walizkę przed lotem?