Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sprawdzone pomysły na poprawienie koncentracji

2015-03-20

Sposób na poprawę koncentracji

Przydaje się w pracy, w domu, podczas spotkania ze znajomymi. W kinie, na spacerze, w sklepie, urzędzie. Mowa o koncentracji. Czasami, gdy jesteśmy zbyt zmęczeni, nasz mózg odmawia posłuszeństwa i nie funkcjonuje tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Co zrobić w takim przypadku i jak radzić sobie w sytuacjach osłabienia?

Wiele osób wie, że kolor zielony uspokaja, pozwala odpocząć oczom i usprawnić nasz proces myślenia. Jednak bardzo mała liczba osób, znających ten trick tak naprawdę stosuje go w swoim życiu. Wystarczy, że przez 1-3 minut będziesz spokojnie wpatrywać się w coś zielonego (najlepiej, żeby był to stonowany kolor), a już po tym czasie mózg zacznie pracować sprawniej, a oczy przestaną boleć. Jest to dobry sposób zwłaszcza dla osób, które muszą pracować codziennie wiele godzin przed komputerem.

Zacznij notować!

Sposobem na rozpraszające podczas pracy myśli jest notatnik. Wystarczy, że zapiszesz w jednym miejscu wszystkie myśli, które Cię rozpraszają ("muszę kupić szampon", "muszę zadzwonić do Ani") i potraktujesz tą kartkę jak dysk zewnętrzny, na który przenosisz ze swojego mózgu właśnie te myśli, a następnie odłączasz je od mózgu. Oczywiście po skończonej pracy będziesz mógł powrócić do tych myśli właśnie przez przywołanie ich z prowadzonego notatnika. Dodatkowo, sposób ten pozwoli na zaprowadzenie ładu i porządku w myślach oraz codziennych zadaniach, wymagających szybkiego wykonania.

Nigdy nie dopuść do tego, żeby osłabienie koncentracji i brak energii przeniosły się na porządek w Twoim życiu prywatnym, w pracy i dokumentach. Nawet jeśli jesteś bardzo zmęczony i nie masz siły pracować, nie wytwarzaj dookoła siebie bałaganu. Nie dość, że jego tworzenie spotęguje uczucie zmęczenia i braku energii, to dodatkowo następny dzień (miejmy nadzieję, że już znacznie lepszy od poprzedniego) zaczniesz od sprzątania tego, co zrobiłeś dzień wcześniej, czyli mimowolnie przywołasz w mózgu wczorajszy stan osłabienia. W zaprowadzeniu porządku w dokumentach i rzeczach osobistych pomogą Ci torby na laptopa męskie oraz damskie, stworzone przez firmę Mcklein. Cechą charakterystyczną każdej torby na ramię skórzanej oraz torebki damskiej, wchodzącej w skład aktualnej kolekcji Mcklein, są doskonale zaprojektowane organizery na dokumenty oraz laptopa. Pozwalają one na oddzielenie od siebie najważniejszych dokumentów, niczym w prawdziwym segregatorze. Dodatkowo, małe kieszonki pozwolą na umieszczenie w nich drobnych przedmiotów, które mogą ulec zagubieniu się, podczas ciężkich dla mózgu dni. Ich zagubienie może źle rzutować na cały, nowy dzień, dlatego Mcklein zadbał o doskonały i poręczny design swoich produktów.

Zachowuj porządek

Podczas pracy w biurze, kiedy zbliża się kres Twoich wytrzymałości, a stos zadań na biurku nie maleje, pomóż sobie poprzez ograniczenie bodźców zewnętrznych. Wyłącz telefon, zgaś niepotrzebne okna w komputerze, uprzątnij biurko i połóż przed sobą tylko to jedno konkretne zadanie, które chcesz skończyć jak najszybciej. W czym to pomoże? Podczas pracy nawet w ogromnym skupieniu, mózg może rozproszyć się poprzez bodziec zewnętrzny, taki jak właśnie telefon. Dlatego, jeśli zależy Ci na szybkim wykonaniu danej czynności, ogranicz wszystko inne do minimum. Pamiętaj, że im częściej podczas pracy korzystasz z Facebooka, przeglądasz Instagrama lub robisz na swoim smartfonie i komputerze inne równie przydatne rzeczy, czas Twojej pracy znacząco się wydłuża, a co za tym idzie, późniejsze skupienie się na wykonaniu danej czynności będzie dużo trudniejsze i cięższe.

Pamiętajmy także, że w skupieniu się pomoże także wyeliminowanie takich czynników jak niewygodne ubranie, drażniące perfumy, brak kawy (czy innego odpowiedniego napoju), czy głośna muzyka. Przy tej ostatniej, warto zwrócić uwagę na fakt, iż nawet jeśli wydaje Ci się ona pomocna, to przy połączeniu z pracą, już po kilkunastu minutach powoduje ból głowy i znaczny spadek koncentracji oraz efektywności.

Zobacz też poprzedni wpis: Jak przetrwać w Open Space?

konentracja
lake forest skórzana
torba skórzana do pracy do biura

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 268 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
Zadowolona z zakupu warta ceny
2024-06-09
Wszystko sprawnie, szybko, towar rewelacja. Polecam.
pixel