Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

O hierarchii i drobnych rzeczach, czyli jak pracować, dużo zarabiać i mieć czas?

2015-08-13

Kim są ludzie sukcesu? Zazwyczaj kojarzą się nam oni z osobami, pracującymi w korporacjach po kilkanaście godzin na dobę. Czasami śpiącymi w biurach. Zwykle widziani są przez nas, pracujący przy komputerze z obłędem w oczach przez praktycznie cały dzień. Większości z nas zależy oczywiście na jak najlepszej pracy i adekwatnych do oczekiwań zarobków. Im wyższe, tym lepiej. Jak pogodzić wymagającą pracę z codziennym życiem jako matka, mąż, narzeczony? Jest na to kilka prostych sposobów.

Przede wszystkim, należy ustalić listę priorytetów. Jeśli na pierwszym miejscu jest rodzina, musisz zrozumieć, że znajdujące się na drugim miejscu wynagrodzenie nie może być powodem, dla którego zaniedbujesz swoją drugą połówkę, czy dzieci. Jeśli zamiast rodziny, na pierwszym miejscu pojawia się wynagrodzenie i uznanie szefa, a masz już rodzinę i dzieci, powinieneś zastanowić się nad tym, czy jest to uczciwe wobec nich podejście. Podpowiadamy: ani trochę nie jest!

Ustal priorytety

Po ustaleniu odpowiedniej listy priorytetów, nadchodzi czas na realizowanie ich w odpowiedniej kolejności oraz z odpowiednią intensywnością. Nikt nie mówi o tym, że posiadanie rodziny wiąże się z przymusem zarabiania kilkuset złotych miesięcznie w jakimś obskurnym miejscu. Mówimy o fakcie ustalenia granicy zarobków, które pozwolą na życie, o jakim marzysz, przy jednoczesnym posiadaniu odpowiedniej ilości czasu dla swoich bliskich.

W pogodzeniu nawet wymagającej pracy z życiem rodzinnym pomoże Ci kilka wskazówek, dotyczących efektywności i asertywności w miejscu pracy. Przede wszystkim, kluczem do sukcesu jest lista spraw do załatwienia, również ułożona hierarchicznie. Jeśli danego dnia, szef na powitanie przydziela Ci zadanie, na którego wykonanie dostajesz kilka godzin, oczywistym jest, że inne zadania schodzą na dalszy plan. W tym czasie nie myśl o innych rzeczach, które miałeś robić ? zrobisz je, kiedy uporasz się z tą pierwszą. Kiedy skończysz, wykreśl to zadanie z listy- da Ci to poczucie definitywnego zakończenia pracy nad danym zagadnieniem. W następnej kolejności wykonaj zadania najważniejsze, na sam koniec pozostawiając te mało ważne. Nie zostawaj w pracy po godzinach, by jednego dnia zrobić wszystko, co znajdzie się na owej liście. Bardzo mała liczba pracodawców płaci za nadgodziny, a jeśli dana rzecz nie jest pilna, bez żadnych problemów możesz zrobić ją następnego dnia. Kiedy już sobie to wytłumaczysz, powrót do domu będzie spokojniejszy, a Ty nie będziesz musiał zamartwiać się, że masz jeszcze coś do zrobienia.

Drugą, podstawową zasadą oddzielania pracy od życia rodzinnego jest przynoszenie pracy do domu w jak najmniejszych ilościach. Wszyscy jesteśmy dorośli, zależy nam na naszej pracy, ale jeśli szef wyraźnie tego nie wymaga, postaraj się wykonywać wszelkie zadania w miejscu pracy i nie siedzieć w domu przy komputerze od przyjścia z pracy, do późnych godzin nocnych. W ten sposób zaburzysz swoje poczucie spokojnego przebywania w domu i będziesz odbierał je jako inne miejsce pracy. Mieszając ze sobą te dwa miejsca, nie zaznasz odpowiedniego rodzaju odpoczynku, który jest bardzo ważny w efektywnej pracy, kolejnego dnia.

Jak pracować efektywniej?

W codziennej efektywności w miejscu pracy z pewnością pomogą Ci także drobne sprawy, do których możesz nie przywiązywać zbyt dużej wagi. Zadbaj o porządek w miejscu pracy, tak abyś mógł odnaleźć ważne dokumenty w kilka sekund. Zaoszczędzi Ci to czas potrzebny na dokończenie ważnego raportu, czy sprawozdania. Firma Mcklein, mając na uwadze czas swoich klientów, wyposażyła praktycznie wszystkie torby męskie na laptopa jak i torebki damskie w poręczne organizatory na dokumenty, dzięki którym odnalezienie ważnego pliku kartek odbędzie się w szybki i prosty sposób. Ponadto, najlepszym sposobem na jak najszybsze skończenie pracy jest zadbanie o to, by nic z zewnątrz Cię nie rozpraszało. W tym celu wyłącz telefon, niepotrzebne karty w przeglądarce internetowej, zdejmij z biurka wszelkiego rodzaju czasopisma, które mogłyby spowodować rozproszenie Twojej uwagi.

Zobacz też poprzedni wpis: O asertywności i pracy w grupie, czyli jak pracować, dużo zarabiać i mieć czas

biuro bizmesmena
check work email
praca z domu
torba podróżna skórzana west loop

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 256 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-18
Torebka piękna ! Zakup szybki i bezproblemowy!
2024-04-19
super
pixel